XIII PRZEGLĄD FOLKLORYSTYCZNY „KULTURA BEZ GRANIC” 3 lipiec 2016
Jak co roku w pierwszą niedzielę lipca wielbiciele dobrej zabawy spotkali się po raz XIII na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach na PRZEGLĄDZIE FOLKLORYSTYCZNYM pn. „KULTURA BEZ GRANIC”, której organizatorami był Urząd Gminy Terespol oraz Gminne Centrum Kultury z siedzibą w Kobylanach. Cały artykuł: http://gck.gminaterespol.pl/

UROCZYSTA SESJA RADY GMINY TERESPOL Z OKAZJI XXVI-LECIA SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO -25 maja 2016 r.

DZIEŃ DZIECKA W MAŁASZEWICZACH
Dzień Dziecka - oczekiwana przez wszystkie dzieci impreza w Zespole Szkół im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach zorganizowana została w sobotę 18 czerwca. Rozpoczęcie imprezy ogłosiła Pani Dyrektor Małgorzata Sowa witając i zapraszając do udziału w zabawie wszystkie dzieci i ich rodziców a także zaproszonych gości. Część artystyczna w wykonaniu uczniów upłynęła pod znakiem uroczych popisów tanecznych przedszkolaków, potem uczniów klas I-III oraz najstarszej grupy dziewcząt z zespołu „Obertas” a na koniec zatańczyli chłopcy z najstarszych klas w tańcu breakdance. Goście biorący udział w imprezie otrzymali z rąk uczniów medal „Przyjaciel dzieci” a rodzice wszystkich uczniów zostali odznaczeni medalem „Super rodzina”.

„INTERNET NOWEJ GENERACJI DLA ZIEMI TERESPOLSKIEJ- ÅšWIATŁOWÓD PROSTO DO TWOJEGO DOMU” PRZEZ FIRMĘ TELBIAL

NA GRANICY WSCHODU I ZACHODU
Okazją do spotkania przedsiębiorców, naukowców i osób znanych ze sceny politycznej było XXI dwudniowe Forum Gospodarcze w Toruniu, jeden z największych kongresów gospodarczych w Polsce. Tematem przewodnim Forum była „Integracja i Współpraca”, ze szczególnym uwzględnieniem mikro, małej i średniej przedsiębiorczości. O kształcie polskiej gospodarki w zglobalizowanym świecie dyskutowali przedstawiciele polityki, biznesu, samorządu, nauki, z kraju i zagranicy. Główne dziedziny jakie były poruszane na konferencji to m.in..: gospodarka, rolnictwo, współpraca międzynarodowa, handel, środowisko, energetyka, infrastruktura, zdrowie, bankowość i finanse, sprawy społeczne. Po uroczystym otwarciu i sesji plenarnej z udziałem gościa honorowego Pani Karoliny Kaczorowskiej, wdowy po Ryszardzie Kaczorowskim odbyła się dalsza część konferencji, w mniejszych panelach tematycznych. Jeden z paneli był poświęcony Przygranicznym szansom gospodarczym Polski i Białorusi. Moderatorem tego panelu był Wójt Gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk, natomiast w gronie prelegentów był m. in. przedstawiciel Konsulatu Republiki Białoruś w Białej Podlaskiej Wicekonsul Siergiej Aleksiejew. Dyskusję rozpoczął kilkunastominutowy film obrazujący sytuację obszaru przygranicznego na wschodniej granicy Polski i Białorusi przygotowany przez UG Terespol.


ZŁOTE GODY W GMINIE TERESPOL 2014
31 stycznia 2014 swój Złoty Jubileusz zawarcia związku małżeńskiego świętowały następujące pary z gminy Terespol: Czuchraj Ryszard i Barbara Ostapczuk Ryszard i Zenona, Weres Adolf i Janina z Kobylan, Czyrko Aleksander i Maria, Jabłoński Henryk i Teresa, Panasiuk Jan i Maria z Lebiedziewa, Matwiejuk Eugeniusz i Regina z Łobaczewa Dużego, Artemuk Jerzy i Jadwiga z Małaszewicz, Benich Wacław i Stanisława z Małaszewicz Dużych, Gręziak Kazimierz i Teresa, Szachniuk Stanisław i Jadwiga, Szprychel Zygmunt i Halina, Żuk Eugeniusz i Teresa z Małaszewicz Małych , Pikuła Jan i Walentyna, Weremczuk Leon i Halina z Polatycz , Nikoniuk Zbigniew i Regina z Samowicz, Dołbaczuk Witalij i Anna, Gagucki Jan i Zofia z Koroszczyna, Romaniuk Bolesław i Sabina ze Starzynki Na ten doniosły jubileusz zostały również zaproszone pary małżeńskie, które w tym roku obchodziły 55 i 60 rocznicę ślubu. Uroczystość rozpoczęła się modlitwą za wszystkie obecne pary, którą poprowadził ks dziekan Zdzisław Dudek. Następnie życzenia jubilatom złożył wójt gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk. W dalszej części uroczystości przedstawiciele władz samorządowych udekorowali złotych jubilatów medalami nadanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz wręczyli kwiaty i listy gratulacyjne. Również ci, którzy świętowali kolejne rocznice zawarcia związku małżeńskiego uhonorowani zostali złotymi różami pamiątkowymi, medalami okolicznościowymi oraz listami gratulacyjnymi. W części nieoficjalnej zebrani obejrzeli specjalnie przygotowaną na tę okazję prezentację multimedialną oraz wysłuchali koncertu piosenek w wykonaniu Klaudii Peszuk i Weroniki Stomy z zespołu wokalnego działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury.


KULTURA BEZ GRANIC Z ZESPOŁEM KOMBII 7-8 LIPIEC 2012
W dniach 7-8 lipca 2012r miała miejsce IX edycja Międzynarodowego przeglądu folklorystycznego pod nazwą „Kultura bez granic”. Dzień 8 lipca to wydarzenia na scenie na terenie kąpieliska w Kobylanach. Otwarcia imprezy dokonał wójt gminy Terespol, a sygnałem do rozpoczęcia zabawy były dwa wystrzały z broni czarno-prochowej oddane przez członków Koła Miłośników Fortyfikacji i Historii z Terespola. W koncertowy nastrój zgromadzonych widzów wprowadził zespół „Hard Gok”. z Gminnego Ośrodka Kultury w Koroszczynie. Następnie na scenie zaprezentowały się zespoły muzyczne i taneczne z Polski i z Białorusi. Dużym zainteresowaniem publiczności cieszyły się występy zespołu „Nadieżda” z Białorusi. Widownia z wielkim zainteresowaniem śledziła również prezentację taneczną Gminnego Zespołu Tańca Ludowego „Obertas”, wyczyny lokalnego zespołu tańca breakdance „The East Border Crew”, oraz pokaz standardów tańca towarzyskiego w wykonaniu młodzieży z klubu Tańca Towarzyskiego „Iska” z Międzyrzeca Podlaskiego. Nastrój dobrej zabawy podkreślił zespół „Prymaki” – którego występ przez wielu jest już kojarzony z „Kulturą bez granic”. Kulminacyjnym punktem wieczoru był fantastyczny występ gwiazdy: zespołu „Kombii”, który zgromadził wielką rzeszę publiczności. Wiele pozytywnych emocji wzbudził również pokaz grupy Białe Anioły działającej przy GOK w Koroszczynie. Dodatkowym atutem tego występu były prezentacje zaproszonych do tego występu gości : zespołu „Raiz” z Białorusi oraz Anny Matlewskiej finalistki programu „You can dance” oraz Katarzyny Sawczuk aktorki Teatru „Roma” w Warszawie. Organizatorzy Przeglądu Folklorystycznego „Kultura bez granic” składają serdeczne podziękowania Powiatowi Bialskiemu oraz firmom: „Transbet”, Centrum Logistyczne Cargo Małaszewicze, Polskie Konsorcjum Gospodarcze, „Elbud”, „Eko Bug”, „Event Studio” Kowalewski i Breś, „Agrostop”, „Andropol” - za wsparcie, dzięki któremu tegoroczny Przegląd odbył się w tak bogatej oprawie.


POWRÓT DO PRZESZŁOÅšCI GMINY TERESPOL 1992-2012
28 lutego 2012 r. w Łobaczewie Małym odbyła się uroczysta Sesja Rady Gminy Terespol z okazji XX lecia Gminy Terespol z udziałem Wicewojewody Lubelskiego Pana Mariana Starownika, Wicemarszałka Województwa Lubelskiego Pana Sławomira Sosnowskiego, Wicestarosty Bialskiego Pana Jana Bajkowskiego, Wójta Gminy Terespol Pana Krzysztofa Iwaniuka, radnych wszystkich kadencji, sołtysów wszystkich kadencji, Kierowników Jednostek Organizacyjnych, pracowników Urzędu Gminy oraz mediów. Wybór daty tej uroczystości i miejsca nie był przypadkowy. Dokładnie 20 lat temu, 28 lutego 1992 roku w tej samej świetlicy miała miejsce pierwsza sesja Rady Gminy Terespol.


KULTURA BEZ GRANIC 3 LIPCA 2011
Nawet wyjątkowo kapryśna aura jak na tę porę roku nie przeszkodziła w organizacji corocznej imprezy gminnej. W dniu 3 lipca br. na terenie kąpieliska w Kobylanach już po raz ósmy odbył się Przeglądu Folklorystyczny „Kultura bez granic”. W przeddzień imprezy na strzelnicy w Kobylanach odbyły się zawody strzeleckie oraz turniej piłki nożnej na boisku „Orlik”. W koncertowy nastrój zgromadzonych widzów wprowadził zespół „Maxel”. Następnie na scenie zaprezentowały się zespoły muzyczne z Polski i z Białorusi. Dużym zainteresowaniem publiczności cieszyły się występy zespołu „Kuronoczki” z Białorusi. Widownia z wielkim zainteresowaniem śledziła również prezentację taneczną Gminnego Zespołu Tańca Ludowego „Obertas”, wyczyny lokalnego zespołu tańca breakdance „The East Border Crew”, oraz występ zespołu wokalnego działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Koroszczynie. Swoje umiejętności zaprezentowała także młodzież z zespołu „Białe Anioły” działającego również przy GOK-u w Koroszczynie .


KULTURA BEZ GRANIC 10 - 11 LIPCA 2010

Przegląd folklorystyczny w Kobylanach 10 - 11 lipca 2010.

GMINA TERESPOL: 20 lat później 2010


Od 1 kwietnia 2010 rusza nowe Centrum Logistyczne w Małaszewiczach

22 marca 2010 r. na terenie terminalu kontenerowego w Małaszewiczach odbył się uroczysty obchód 60-lecia Rejonów Przeładunkowych w Małaszewiczach, zakończenie kolejnego etapu rozbudowy terminala kontenerowego oraz rozpoczęcie działalności Centrum Logistycznego Małaszewicze. Po pięciu latach prac została utworzona firma świadcząca kompleksowa usługi transportowe związane z handlem na granicy Unii Europejskiej z Białorusią.


Uroczystość związana z 20 ROCZNICĄ ODZYSKANIA WOLNOÅšCI I UPADKIEM KOMUNIZMU W EUROPIE ÅšRODKOWEJ ORAZ XI DOŻYNKI POWIATOWE.
Obchody uroczystości, odbyły się w dniach 22 - 23 sierpnia 2009 roku w Kobylanach, gmina Terespol.


Lech Wałęsa w Gminie Terespol 2009
Film umieszczony dzięki uprzejmości autora: Zbigniewa Maciejuka.STRAŻACY A EKOLOGIA W EUROREGIONIE BUG W OCZACH DZIECKA
27 marca 2009 r. w Zespole Szkół im. Orła Białego w Kobylanach odbyło się podsumowanie gminnego konkursu plastycznego zorganizowanego przez Wójta Gminy Terespol przy współpracy z Brzeskim Obwodowym Zarządem Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Republiki Białorusi oraz innymi instytucjami i organizacjami w ramach projektu pt. „Nowoczesne systemy społecznego uczestnictwa w zapobieganiu i likwidacji ekologicznych katastrof w Euroregionie Bug” w realizowanym Programie Sąsiedztwa Polska – Białoruś – Ukraina INTERREG IIIA/TACIS CBC. Gośćmi honorowymi byli przedstawiciele Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Republiki Białorusi w Brześciu z pułk Konstantym Szerszunowiczem na czele. Wśród gości obecni byli również Zastępca Komendanta Wojewódzkiej PSP w Lublinie Jarosław Kuszneruk, Starosta Bialski – Tadeusz Łazowski, Przewodniczący Rady Gminy Terespol Mieczysław Romaniuk, Wójt Gminy Terespol - Krzysztof Iwaniuk oraz inni przedstawiciele samorządu i oświaty. Konkurs przebiegał pod hasłem: “STRAŻACY A EKOLOGIA W EUROREGIONIE BUG W OCZACH DZIECKA”. Celem konkursu była promocja wiedzy wśród dzieci i młodzieży na temat zachowania bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia zagrożenia.


KULTURA BEZ GRANIC 6 LIPCA 2008

Przegląd folklorystyczny w Kobylanach - 6 lipca 2008

KULTURA BEZ GRANIC 8 LIPCA 2007

Przegląd folklorystyczny w Kobylanach 15 lat Gminy Terespol - 8 lipca 2007.

KULTURA BEZ GRANIC 1 - 2 LIPCA 2006

Przegląd folklorystyczny w Kobylanach, 1 - 2 lipca 2006.

KULTURA BEZ GRANIC 10 LIPCA 2005

Przegląd folklorystyczny w Kobylanach - 10 lipca 2005.

KULTURA BEZ GRANIC 4 LIPCA 2004

Przegląd folklorystyczny w Kobylanach - 4 lipca 2004, organizatorzy: Urząd Gminy Terespol, Miasto Brześć.

10-LECIE GMINY TERESPOL 1 LUTY 2002

5 LECIE GMINY TERESPOL

5 lecie Gminy Terespol - 19-20 lipiec 1997

GMINA TERESPOL 1995

Gmina Terespol oraz sesja rady: sierpień - wrzesień 1995.