SZANSA NA LEPSZE JUTRO
- 07/07/2010 11:12:03
- Projekty PO KL 2007-2013
- 8841 czytań
Projekt „SZANA NA LEPSZE JUTRO”
realizowany przez GOPS Terespol
w ramach środków PO KL EFS
od 01.01.2008 r. do 31.12.2013 r.
Celem głównym projektu jest aktywizacja osób bezrobotnych z terenu gminy Terespol poprzez podniesienie ich kwalifikacji zawodowych.
Cele szczegółowe:
- wzrost aktywności zawodowej bezrobotnych z terenu gminy Terespol, wynikający z zadań realizowanych w ramach projektu
- zmiana postawy na prospołeczną, wzrost samooceny oraz pewności siebie wypracowany poprzez rozmowy z psychologiem
- określenie własnych ambicji, oczekiwań zawodowych oraz umiejętności autoprezentacji, pisania CV i listu motywacyjnego
- podniesienie kwalifikacji uczestników w ramach przygotowanych szkoleń
- motywowanie do aktywnego poszukiwania pracy poprzez wdrażanie określonych postaw społeczno-zawodowych
- wdrażanie, upowszechnianie i korzystanie z rozwiązań służących godzeniu życia zawodowego i rodzinnego
- promowanie aktywności zawodowej kobiet związane z powrotem do pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowywaniem dzieci
Cel główny jest odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnej. Dogłębna analiza i diagnoza aktualnej sytuacji klientów ośrodka pozwala na uwzględnienie ich potrzeb.
Cele szczegółowe natomiast będą pomocne w realizacji celu głównego.
Zadania określone w projekcie są adresowane do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, bezrobotnych, korzystających z pomocy społecznej.
Ich realizacja zakłada:
- rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji
- podniesienie poziomu aktywności zawodowej oraz zdolności do zatrudnienia osób bezrobotnych i biernych zawodowo
- zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego .
Wsparcie przewidziane w projekcie dotyczy zarówno aspektu zawodowego, jak i strony psychologicznej. Dzięki nabyciu umiejętności i określonych kwalifikacji wzrosną szanse Beneficjentów na zatrudnienie. Istotnym narzędziem będzie zastosowanie kontraktu socjalnego, dzięki któremu uczestniczy wezmą udział w projekcie; skorzystają z poradnictwa zawodowego, psychologicznego i kursów. Będzie to równocześnie pewnego rodzaju mobilizacja dla tych ludzi, którzy ze względu na dotychczasowe nawyki nie są przyzwyczajeni do systematyczności i konsekwencji działania. Niezwykle ważna jest bowiem aktywizacja oraz podejmowanie działań zmierzających do kształtowania właściwych postaw społecznych wobec różnych grup dysfunkcyjnych.
Celem taktycznym wyznaczonym na lata objęte gminną strategią jest przede wszystkim wspieranie osób dotkniętych bezrobocia oraz tworzenie warunków sprzyjających jego zmniejszaniu. Gmina za priorytet postawiła sobie wspieranie rodzin w zakresie pracy socjalnej, głównie poprzez działania podejmowane w celu mobilizacji podopiecznych do poszukiwania zatrudnienia i usamodzielniania się. Wszelkie czynności podejmowane w celu redukowania psychospołecznych skutków bezrobocia mają na celu budowanie sieci współpracy z instytucjami i organizacjami w obszarze obniżania poziomu bezrobocia. Efektem tych poczynań ma być zmniejszenie liczby bezrobotnych na terenie gminy, ochrona dzieci przed skutkami bezrobocia ich rodziców oraz możliwość skorzystania z porad specjalistów.
REKRUTACJA DO PROJEKTU SYSTEMOWEGO
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Terespolu w roku 2011 realizuje kolejną edycję projektu systemowego ,,Szansa na lepsze jutro”. Projekt skierowany jest do osób korzystających z pomocy tutejszego ośrodka oraz będących w wieku aktywności zawodowej, w szczególności do osób bezrobotnych lub nieaktywnych zawodowo (zarejestrowanych
w PUP). W ramach projektu realizowane będą kontrakty socjalne obejmujące ustalenia zakresu obowiązków między beneficjentem a pracownikiem socjalnym.
Do zaoferowania mamy następujące szkolenia:
- Florystyka i bukieciarstwo / Aranżacja terenów zielonych
- Opiekun środowiskowy / osób starszych / dzieci
- Pierwsza pomoc
- Manicure i stylizacja paznokci / Stylizacja i wizaż
- Sekretarka / recepcjonistka / pracownik biurowo – administracyjny
- Kadry i płace / Księgowość (wymagane wykształcenie średnie i obsługa komputera)
- Obsługa komputera – poziom podstawowy / średni / zaawansowany
- Obsługa wózków widłowych
- Profesjonalne sprzątanie – housekeeping
- Kasy fiskalne
- Minimum sanitarne ( badania SANEPID)
- Sprzedawca / handlowiec / przedstawiciel handlowy
- Kelner / barman / kucharz
Kandydaci mają możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych szkoleniach zawodowych i ogólnorozwojowych połączonych z indywidualnym poradnictwem zawodowym i wsparciem psychologicznym. Lista szkoleń jest otwarta, a ostateczny wybór kursów zostanie przeprowadzony na spotkaniu informacyjnym. Warto dodać, iż każdy uczestnik projektu będzie mógł skorzystać z więcej niż jednego szkolenia. Liczba miejsc ograniczona. Warunkiem odbycia się szkolenia jest utworzenie grup min. 6 osób.
Aneta Miszczuk
Kierownik GOPS