Szerokopasmowa sieć bezprzewodowa z dostępem do Internetu
- 14/02/2008 02:59:44
- ZPORR
- 13247 czytań
Â
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY |
Gmina Terespol położona jest w północno-wschodniej części województwa lubelskiego, na terenie powiatu bialskiego. Zajmuje powierzchnię 14 131 ha i liczy 7149 mieszkańców.
Jest gminą graniczną, rozciąga się z północy na południe w środkowym biegu Bugu – granicznej rzeki między Polską a Białorusią.
Ruch graniczny odbywa się przez 3 przejścia graniczne zlokalizowane na terenie gminy:
•     w Koroszczynie – Kukurykach dla TIR;
•     w Terespolu  ( przejście „Warszawski Most”) dla samochodów osobowych i autobusów;
•     przejście kolejowe (Małaszewicze – Terespol).
W Koroszczynie powstał największy i najnowocześniejszy w kraju terminal samochodowy (przejście graniczne TIR z Białorusią).
Jest to gmina z wielu względów wyjątkowa w strukturze gospodarczej i społecznej województwa lubelskiego. Koncentrują się tu wielkie potencjały rozwojowe wynikające z położenia przygranicznego, przebiegających arterii komunikacyjnych rangi transeuropejskiej / szlak kolejowy E-20 i drogowy E-30 Berlin - Warszawa - Moskwa, w perspektywie autostrada A-2 i TGV/ oraz unikalnych walorów przyrodniczych i kulturowych.
Jest miejscem, gdzie stykają się dwa systemy kolejowe Europy: zachodnioeuropejski i rosyjski. W suchym porcie PKP Małaszewicze dokonuje się przeładunku towarów z wagonów kolei rosyjskich o tzw. szerokim rozstawie osi do wagonów używanych przez koleje pozostałych państw europejskich ( zdolność przeładunkowa portu wynosi 24 tys.ton/dobę).
 Również turystyczne walory Gminy, czyli bogata i unikalna nieskażona nadbużańska przyroda, naturalny krajobraz i różnorodność zabytków, tradycje kulturowe zachęcają do wędrówek i zapraszają do wypoczynku w tym zakątku Polski.
Gmina Terespol ma bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturę techniczną, na którą składają się: komunikacja, sieć energetyczna, telekomunikacyjna, kanalizacja i wodociągi.
Żeby jeszcze bardzie usprawnić życie mieszkańców samorząd rozpoczął w połowie września 2007 realizację projektu pn. „Budowa szerokopasmowej sieci bezprzewodowej z dostępem do Internetu, Gmina Terespol Etap-1”. Dlatego Etap I gdyż całą inwestycję podzieliliśmy na kilka etapów, których realizację rozłożyliśmy na kilka lat.
Do zasadniczych celów tego projektu można zaliczyć:
•     wyrównywanie dysproporcji w zakresie dostępu i wykorzystania Internetu oraz innych Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (ICT) pomiędzy regionami w Polsce i UE oraz w układzie wewnątrz regionalnym, a w szczególności pomiędzy dużymi ośrodkami, a obszarami wiejskimi i małymi miastami ,
•     poprawę wykorzystania istniejących pracowni komputerowych w szkołach,
•     zwiększenie konkurencyjności obszarów inwestycyjnych,
•     poprawę komfortu życia mieszkańców, ułatwienie wymiany informacji pomiędzy jednostkami organizacyjnymi Urzędem Gminy i mieszkańcami.
W styczniu 2008 roku zakończyliśmy realizację I etapu tej inwestycji. Została utworzona na poziomie lokalnym bezpieczna sieć szerokopasmowa z dostępem do Internetu łącząca szkoły , jednostki administracji publicznej oraz inne jednostki użyteczności publicznej.
W chwili obecnej mieszkańcy mają możliwość bezpłatnego przyłączania się do Internetu, po uprzednim zarejestrowaniu się. Zgodnie z założeniami dostęp do Internetu dla mieszkańców gminy Terespol jest BEZPŁATNY. Ponoszą oni jedynie koszty związane z zakupem urządzeń niezbędnych do przyłączenia się do sieci. Aktualnie przyłączyło się już około 220 użytkowników.
Sieć bezprzewodowa gminy Terespol składa się z dwóch warstw i swoim zasięgiem pokrywa 54% gminy. Warstwa szkieletowa została wykonana w standardzie WiMax w paśmie 3,5GHz i składa się z 2 stacji bazowych i 12 jednostek klienckich. Warstwa dostępowa składająca się z 12 punktów dostępowych działających w standardzie WiFi na częstotliwości 2,4GHz
Do głównych korzyści z realizacji tego projektu można zaliczyć:
•     poprawę wykorzystania istniejących pracowni komputerowych w szkołach,
•     ułatwienie dostępu do materiałów edukacyjnych,
•     poprawę komfortu życia mieszkańców,
•     ułatwienie wymiany informacji pomiędzy jednostkami OSP,
•     ułatwienie wymiany informacji pomiędzy Urzędem Gminy a mieszkańcami.
Projekt był współfinansowany w 75% przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego oraz w 25 % z budżetu gminy Terespol.
Aktualnie trwają przygotowania do podpisania umowy na wykonanie robót uzupełniających. W najbliższym czasie zostanie również rozpoczęty kolejny etap budowy sieci szerokopasmowej mający na celu objęcie zasięgiem jak największej liczby mieszkańców w pozostałych miejscowościach na terenie gminy. Zakończenie planowane jest na koniec 2008 roku. Również w tym roku planowane jest wykonanie projektu obejmującego wykonanie monitoringu oraz ustawienie własnych masztów do WIMAX na terenie gminy.
Â